Przewozy produktów z krótkim terminem przydatności do spożycia to jedno z największych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się firmy działające w branży logistycznej. Jak sprawić, by transport artykułów spożywczych przebiegał w higienicznych i bezpiecznych dla przewożonej żywności warunkach, a jednocześnie był opłacalny pod względem finansowym?
Dobór pojemników do przewozu żywności
Organizację transportu warto zacząć od doboru właściwego pojemnika plastikowego do przewozu żywności. Obecnie dostępne są rozwiązania, opracowane z myślą o przewozie konkretnych produktów żywnościowych, takich jak napoje butelkowane, płyny, ryby mrożone czy owoce i warzywa. Są to palety i kuwety magazynowe przystosowane do wielokrotnego czyszczenia, umożliwiające bezpieczny przewóz artykułów żywnościowych.
Zalety stosowania plastikowych pojemników do przewozu żywności
Firmy transportowe często decydują się na takie rozwiązania, jak kuwety plastikowe duże, w celu optymalizacji kosztów przewozu towarów. Pojemniki warsztatowe plastikowe wykonane są z odpornego na działanie środków czyszczących tworzywa sztucznego i cechują się dużą wytrzymałością. Wydatek jest więc jednorazowy, co w skali roku pozwala zaoszczędzić w przedsiębiorstwie spore środki. Innym powodem, by zdecydować się na gotowe pojemniki warsztatowe plastikowe to ich ustandaryzowane rozmiary, dzięki którym możliwa jest wydajna i ergonomiczna praca. Kuwety plastikowe duże mogą być przewożone przy użyciu wózków widłowych i bezpiecznie stosowane także w magazynach wysokiego składowania.
Co jeszcze uwzględnić, organizując transport artykułów spożywczych?
Aby transport artykułów spożywczych odbywał się zgodnie z prawem, powinniśmy zadbać ponadto o sporządzenie właściwej dokumentacji. Przede wszystkim powinniśmy dysponować świadectwem dotyczącym zgodności naszego pojazdu z umową o ATP. Na samochodzie należy ponadto umieścić tabliczkę znamionową albo nalepkę. Dla każdego pojazdu powinna być też założona książeczka czyszczenia środka transportu wraz z informacjami o terminach dezynfekcji kuwet plastikowych i pojemników warsztatowych plastikowych. W wypadku przewozu niektórych artykułów żywnościowych, używany przez nas pojazd i kuwety magazynowe powinny zostać dodatkowo zatwierdzone przez powiatowego lekarza weterynarii.