Felgi, podobnie jak wiele innych części samochodu, ulegają okresowemu zużyciu, które wynika z ich długotrwałej eksploatacji. Z tego tez powodu, warto zwrócić uwagę na metody ich renowacji. Pamiętajmy jednocześnie, że pod tym pojęciem rozumiemy tylko optyczne, kosmetyczne poprawki – specjaliści zdecydowanie odradzają prostowanie np. pogiętej felgi.
Zmiany optyczne
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac musimy być świadomi, że jakiekolwiek ubytki czy zmiany struktury felg mogą stanowić poważne zagrożenie i są po prostu niebezpieczne na drodze. Za dużą zmianę uchodzi już taka, która narusza powierzchnię na milimetr głębokości – w takim przypadku, dla własnego bezpieczeństwa, powinniśmy rozważyć zakup nowej felgi.
Za zamiany optyczne uważa się takie, które dotyczą tylko i wyłącznie wyglądu felgi i nie ingerują w żaden sposób w jej strukturę. Dopuszczalne jest więc lakierowanie i polerowanie a także wszystkie inne czynności, które wpisują się w te ramy. Felgi warto poddawać okresowej konserwacji, która może zdecydowanie wydłużyć ich żywotność.
Lakier do felg
Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do lakierowania felg a to, na który z nich się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od tego, co będziemy poddawać renowacji. Lakier do felg stalowych powinien stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed korozją, na którą stosunkowo podatna jest stal, ten dedykowany do felg aluminiowych, będzie dodatkowo utwardzał powłokę, chroniąc ją przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Istnieje wiele rodzajów do felg, od lakierów akrylowych bądź w sprayu, po wykonane na bazie żywicy alkidowej, tzw. emalie ftalowe. Każdy z nich ma nieco inne właściwości. Różnią się między innymi wydajnością (standardowy spray wystarcza zazwyczaj na pokrycie dużo mniejszej powierzchni niż farba), łatwością rozprowadzania, czasem schnięcia czy odpornością na wpływ warunków atmosferycznych.
Jaki lakier wybrać?
Najwygodniejszym rozwiązaniem może być konsultacja ze sprzedawcą lub znajomym mechanikiem, który pomoże nam odpowiednio dobrać rodzaj i typ lakieru, zależnie od tego, jakie felgi zamierzamy poddać konserwacji. W kwestii samego koloru, producenci oferują bardzo szeroki wybór i z pewnością każdy znajdzie odcień, który wpasowuje się w jego gust i osobiste preferencje.
Reasumując, skoro okresowa wymiana tarcz i klocków hamulcowych nie wydaje nam się niczym dziwnym, skoro jesteśmy pogodzeni z koniecznością wymiany akumulatora co 4-5 lat – zwracajmy także uwagę na stan felg naszego pojazdu.