Liczba polskich kierowców, którzy wsiadają za kółko pod wpływem alkoholu, nadal jest bardzo duża. Na szczęście są tacy, którzy na widok policjanta ze „świeczką” zdejmują nogę z gazu i postanawiają więcej nie pić. Jeżeli badanie alkomatem wykaże wiele promili we krwi, to kara może być dotkliwa. W artykule opiszemy, jak działają takie bardziej profesjonalne alkomaty policyjne i czy mają one jakieś wady.
Działanie alkomatu
Te urządzenia przesiewowe, używane w trakcie kontroli drogowej, mają dwie diody. Pierwsza z nich (zielona-czerwona) związana jest z informowaniem o gotowości alkomatu do pomiaru. Natomiast druga powiadamia już o samym wyniku badania. Jeżeli ma barwę zieloną albo żółtą, to kierowca nie musi się jeszcze martwić. Stężenie poniżej 0,11 i 0,20 promila jest dopuszczalne. Gorzej, kiedy zapali się czerwona lampka. Wtedy kierowca popełnia wykroczenie, za które zostanie ukarany karą aresztu lub grzywną.
Przesiewowe alkomaty policyjne – zalety i wady
Alkomaty profesjonalne stosowane przez policję to urządzenia, dzięki którym da się przeprowadzić wiele bardzo szybkich pomiarów w ciągu krótkiego czasu (nawet kilkaset przez jedną godzinę). Co więcej, sprzęty takie pozwalają skontrolować stan trzeźwości u ludzi odmawiających współpracy. Ich zaletą jest także to, że są bezkontaktowe. Nie trzeba dmuchać w jednorazowe ustniki, tylko do końcówki, stojąc w odległości kilku centymetrów. Bez problemu działają zimą w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza. Niestety, nie są idealne pod każdym względem. Okazuje się, że charakteryzują się większym zakresem błędu niż te mniejsze, zwykłe alkomaty (powodem jest powietrze, które łączy się z tym wydychanym przez płuca człowieka). Dlatego właśnie potrzebne będą testy dokonane lepszymi urządzeniami.
Alkomaty dowodowe
W kategorii: alkomaty profesjonalne, trzeba więc wspomnieć jeszcze o specjalistycznych alkomatach dowodowych. Dzięki nim można precyzyjniej określić stężenie alkoholu we krwi, następnie porównać wynik z tym, który pokazał wcześniej alkomat policyjny, a na koniec wykorzystać go jako dowód w sądzie. Alkomaty dowodowe wyposażone są w bardzo czułe sensory elektrochemiczne i dodatkowe funkcjonalności (mowa np. o możliwości przeprowadzenia badania u osób nieprzytomnych i sygnalizacji rozładowania się baterii).