Alkomaty profesjonalne używane przez policję

Liczba polskich kierowców, którzy wsiadają za kółko pod wpływem alkoholu, nadal jest bardzo duża. Na szczęście są tacy, którzy na widok policjanta ze „świeczką” zdejmują nogę z gazu i postanawiają więcej nie pić. Jeżeli badanie alkomatem wykaże wiele promili we krwi, to kara może być dotkliwa. W artykule opiszemy, jak działają takie bardziej profesjonalne alkomaty policyjne i czy mają one jakieś wady.

Działanie alkomatu

Te urządzenia przesiewowe, używane w trakcie kontroli drogowej, mają dwie diody. Pierwsza z nich (zielona-czerwona) związana jest z informowaniem o gotowości alkomatu do pomiaru. Natomiast druga powiadamia już o samym wyniku badania. Jeżeli ma barwę zieloną albo żółtą, to kierowca nie musi się jeszcze martwić. Stężenie poniżej 0,11 i 0,20 promila jest dopuszczalne. Gorzej, kiedy zapali się czerwona lampka. Wtedy kierowca popełnia wykroczenie, za które zostanie ukarany karą aresztu lub grzywną.

Przesiewowe alkomaty policyjne – zalety i wady

Alkomaty profesjonalne stosowane przez policję to urządzenia, dzięki którym da się przeprowadzić wiele bardzo szybkich pomiarów w ciągu krótkiego czasu (nawet kilkaset przez jedną godzinę). Co więcej, sprzęty takie pozwalają skontrolować stan trzeźwości u ludzi odmawiających współpracy. Ich zaletą jest także to, że są bezkontaktowe. Nie trzeba dmuchać w jednorazowe ustniki, tylko do końcówki, stojąc w odległości kilku centymetrów. Bez problemu działają zimą w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza. Niestety, nie są idealne pod każdym względem. Okazuje się, że charakteryzują się większym zakresem błędu niż te mniejsze, zwykłe alkomaty (powodem jest powietrze, które łączy się z tym wydychanym przez płuca człowieka). Dlatego właśnie potrzebne będą testy dokonane lepszymi urządzeniami.

Alkomaty dowodowe

W kategorii: alkomaty profesjonalne, trzeba więc wspomnieć jeszcze o specjalistycznych alkomatach dowodowych. Dzięki nim można precyzyjniej określić stężenie alkoholu we krwi, następnie porównać wynik z tym, który pokazał wcześniej alkomat policyjny, a na koniec wykorzystać go jako dowód w sądzie. Alkomaty dowodowe wyposażone są w bardzo czułe sensory elektrochemiczne i dodatkowe funkcjonalności (mowa np. o możliwości przeprowadzenia badania u osób nieprzytomnych i sygnalizacji rozładowania się baterii).