Mandaty we Włoszech i zatrzymania pojazdów – co warto wiedzieć?

Włoska policja słynie z tego, że często zatrzymuje samochody osobowe i ciężarowe z obcymi rejestracjami. Oczywiście skutkuje to bardzo często nałożeniem mandatu, a czasami następuje zatrzymanie pojazdu we Włoszech, co generuje bardzo duże koszty. Jak tego uniknąć? Co zrobić, gdy dostanie się mandat?

Zatrzymanie ciezarowki we Włoszech – kiedy może się zdarzyć?

Kierowcy ciężarówek bardzo często jeżdżąc po Europie, przemierzają Włochy. Przez kraj przebiegają główne trasy kontynentu, a więc nie ma możliwości objechania tych terenów. Wielu kierowców wie, że szczególnie na północy kraju policja jest bardzo rygorystyczna i sprawdza szczegółowo każdego zatrzymanego. Często dochodzi do zatrzymania pojazdu na parkingu policyjnym.

Zatrzymanie ciezarowki we Włoszech następuje w wyniku braku odpowiednich dokumentów. Kierowcy niekiedy nie mają licencji międzynarodowej lub dokumentów związanych z tą licencją. Zdarzają się przypadki, że druk CMR został nieprawidłowo wypełniony. To wszystko może wpłynąć na decyzję policji, która wydaje polecenie zatrzymania pojazdu.

Mandat we Włoszech – co warto wiedzieć?

Wysokość mandatów we Włoszech jest zależna od paru czynników. Przede wszystkim ważny jest popełniony czyn. Co więcej, jeśli czyn zostanie popełniony w godzinach od 7 do 22, to wysokość mandatu wzrasta o 30%.

Mandaty są najczęściej wystawiane za złe parkowanie i przekroczenie prędkości. W całym kraju, a szczególnie na północy jest bardzo wiele fotoradarów, które stoją w nieoczywistych miejscach. Mandaty wystawiane są w dwóch formach. Są mandaty bezpośrednie, które należy zapłacić od razu podczas wystawienia, a także zaoczne. Czas zapłaty wynosi wówczas 60 dni.

Jak się zachować, gdy zostanie się zatrzymanemu przez włoską policję?

W każdym kraju należy przestrzegać przepisów. Policja ma prawo sprawdzić samochód i dokumenty kierowcy, a jeśli czegoś brakuje, to oczywiście wystawiany jest mandat. We Włoszech dochodzi często do zatrzymań obcokrajowców, dlatego warto jeździć przepisowo.

Jeśli ktoś nie zgadza się z wysokością mandatu lub uzasadnieniem przyznania go, może złożyć skargę. Należy pamiętać, że zapłata mandatu wiąże się z przyznaniem do winy, a więc warto się zastanowić, czy płacić, czy może napisać odwołanie.