Jak urządzić magazyn dla małej lub średniej firmy?

Zapotrzebowanie na przestrzenie magazynowe wciąż rośnie, nic dziwnego, że parki magazynowe cieszą się tak dużą popularnością. Wiele firm decyduje się też na budowę własnego magazynu, choć w dzisiejszych, niepewnych czasach nie zawsze taka inwestycja się opłaca. Bez względu na to, czy budujemy, czy wynajmujemy magazyn, ważne jest jego wyposażenie. Jak wyposażyć magazyn w przypadku prowadzenia małej bądź średniej firmy?

Wyposażenie magazynu

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na układ ciągów komunikacyjnych, to bardzo ważna kwestia. Muszą mieć wystarczającą szerokość, aby bez żadnych problemów można było wjechać na przykład wózkiem widłowym. Należy również wyznaczyć strefę do poruszania się pieszo, w tym wypadku bezpieczeństwo jest na pierwszy miejscu.

Do podstawowego wyposażenia magazynu zalicza się regały paletowe, palety z tworzyw sztucznych, pojemniki. W sumie dużo zależy od tego, jaki towar składujemy. Najważniejsze jest to, żeby przesadnie nie oszczędzać na wyposażeniu, najtańsze regały czy plastikowe palety na pewno nie będą w stanie spełnić naszych oczekiwań, po prostu będą kiepskiej jakości. W magazynie niezbędne będą też urządzenia do transportowania towaru na przykład wózki, podnośniki czy tak zwane paleciaki. Coraz częściej można spotkać też hulajnogi przemysłowe, które znacznie ułatwiają przemieszczanie się i przewożenie poszczególnych produktów. Jednocześnie takie urządzenia nie generują dużo prądu.

Przepisy BHP

Nie można zapominać również o respektowaniu przepisów BHP. Podstawa to czytelne instrukcje, odbojniki, tablice obciążeniowe itp. Nie chodzi wyłącznie o przepisy, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo w miejscu pracy.

System do zarządzania magazynem

Regały, palety z tworzywa, kontenery to nie wszystko, kluczowe jest zaopatrzenie magazynu w porządny, nowoczesny system zarządzania. Tylko wtedy będziemy w stanie sprawnie prowadzić magazyn. W małej firmie wystarczy podstawowy program do ewidencjonowania przepływu towarów, to najtańsza opcja i w zupełności wystarczająca. Jeżeli przedsiębiorstwo jest bardziej rozbudowane, wówczas przyda się program bardziej zaawansowany na przykład dedykowany, stworzony z myślą o konkretnej firmie. Funkcjonalny system do zarządzania magazynem to podstawa i w tym wypadku nie można iść na żadne ustępstwa.

Wyposażenie magazynu nie jest takie proste, jak może się wydawać. Trzeba dokładnie zaplanować poszczególne działania.