Nadstawki paletowe w transporcie

Praktyczne nadstawki paletowe pozwalają na zabezpieczenie towarów na czas transportu. Jakie rodzaje nadstawek paletowych stosuje się najczęściej przy przewozie ładunków?

Nadstawki do palet

Za pomocą nadstawki do palet można zamienić zwykłą paletę transportową w skrzynię. Nadstawki posiadają postać ram, które umieszcza się na palecie. Mogą być składane, dzięki czemu zajmują mało miejsca po zakończeniu transportu.

W użyciu znajdują się różne nadstawki paletowe o wielu wymiarach. Typowe wymiary nadstawek dostosowane są do standardowych rozmiar palet EUR – euro, czyli 1200 x 800 mm, a także dostępne są w innych rozmiarach jak 800 x 600 mm oraz 1200 x 1000 mm.

Standardowo nadstawka ma wysokość 200 mm. Nadstawki do palet można sztaplować, czyli ustawiać na sobie, dlatego mogą one posiadać dowolną wysokość, co pozwala na dostosowanie ich do rodzaju transportowanych towarów.

Rodzaje nadstawek paletowych

Przeznaczone do umieszczeniu na paletach nadstawki paletowe producent może wykonać z różnych rodzajów materiału.

Najpopularniejsze nadstawki wykonane są z litego drewna. Są solidne, tanie, lecz dużo ważą. Mogą posiadać konstrukcję pełną albo ażurową. Są wyposażane w zawiasy, dlatego pomagają w oszczędzaniu miejsca.

Stosowane też są plastikowe nadstawki do palet. Do ich produkcji wykorzystuje się wytrzymałe tworzywa sztuczne, które są lekkie, odporne na wilgoć, łatwe do utrzymania w czystości. Także oferowane są jako ażurowe. Takie nadstawki mogą być używane przy transporcie żywności.

Również w transporcie wykorzystywane są nadstawki metalowe w formie koszów. Takie nadstawki paletowe producent wyposażyć może także w uchylne klapy umożliwiające łatwy załadunek i rozładunek.

Zalety stosowania nadstawek do palet w transporcie

Nadstawki paletowe usprawniają transport. Pozwalają na dodatkowe zabezpieczenie towarów. Tworząc skrzynię na palecie, zapobiegają rozsypywaniu się ładunków, chronią je przed zniszczeniem.

Zastosowanie nadstawek paletowych sprawdza się w tych firmach, które rzadziej transportują towary wymagające wykorzystania skrzyń na paletach. Możliwość składania nadstawek powoduje, że są one łatwe w magazynowaniu wtedy, gdy nie są potrzebne.

Te zalety powodują, że nadstawki paletowe są obecnie popularnym dodatkiem stosowanym podczas transportu różnych rodzajów ładunków na paletach.