Coraz więcej jest firm, które zajmują się usługami związanymi z transportem. Nie mamy tu jednak na myśli dostarczanie towarów różnej wielkości, tylko przewóz osób fizycznych. Jak wyglądają takie usługi? Jakie rodzaje licencji są tutaj potrzebne? Sprawdźmy.
Warunki związane z przewozem osób
Po założeniu prywatnego przedsiębiorstwa, kolejnym etapem będzie zatrudnienie kierowców. Nie każdy może jednak wykonywać taki zawód. Musi mieć bowiem odpowiednie prawo jazdy, a także zdać specjalny egzamin obejmujący zakres transportu drogowego. Co więcej, taki człowiek powinien wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy i dobrze orientować się w danym miejscu (mieście, regionie itd.)
Oczywiście świadczenie tego typu usług nie byłoby możliwe, gdyby nie stabilna sytuacja finansowa oraz pewne, ustalone przepisy prawne. Okazuje się więc, że przewóz ludzi nastąpi dopiero, kiedy zdobędzie się licencję. Poza tym właściciel firmy transportowej musi cieszyć się zaufaniem oraz bardzo dobrą reputacją. Nie może także zapominać o zakupie pojazdów, do których pomieści maksymalnie 9 pasażerów.
Przewóz osób w taksówkach
W przypadku, gdy przewozi się klientów taksówkami, zasady wyglądają inaczej. Mamy więc do czynienia z mniejszymi autami, które są odpowiednio oznaczone (mają nalepioną reklamę usług przewozowych). Nie brakuje również na ich dachu specjalnego koguta, czyli znaku rozpoznawczego taxi. Co jeszcze wiadomo na ten temat?
Otóż kierowcy zatrudnieni jako taksówkarze nie mogą zabierać tyle osób, co koledzy po fachu z innych firm transportowych. Korzystają w trakcie swojej pracy z przyrządu o nazwie taksometr. Służy on oczywiście do tego, aby dokładnie obliczać, jaka kwota należy się za dany przejazd odbywający się na konkretnej trasie. Nie wolno oszukiwać klientów, co do tej należności.
Licencja i jej rodzaje
Spójrzmy na koniec, co zrobić, aby zajmować się przewozem osób. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wymagana jest licencja. Zgodnie z prawem, wymienia się jej trzy typy. W pierwszej kolejności mowa tutaj o licencji na krajowy transport drogowy autem osobowym. Ważny jest także certyfikat pozwalający na przewóz większym samochodem (od 7 do 9 ludzi). Co ciekawe, taksówki również wyjadą na miasto dopiero wtedy, gdy umożliwi to odpowiednia licencja (udzielona przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta).
Jak otrzymać taki dokument, ważny od 2 do 50 lat? Wystarczy nie być nigdy skazanym za pewne przestępstwa i udać się do starostwa powiatowego, spełniając jeszcze kilka wymogów. Przyszły przedsiębiorca, którego celem będzie Przewóz osób, musi pochwalić się kompetencjami zawodowymi. Dodatkowo powinien mieć tytuł prawny, który pozwoli mu nabyć odpowiednie samochody.