Alkomat dowodowy znacznie różni się od alkomatów, które każdy z nas może posiadać w domu. Jego największą zaletą jest wyjątkowa precyzja. To właśnie pomiar alkomatem policyjnym może stanowić dowód w sądzie, gdy dojdzie do rozprawy. Co warto wiedzieć o profesjonalnych alkomatach?
Gdzie wykorzystywane są alkomaty profesjonalne?
Alkomat dowodowy najczęściej używany jest w policji. Można zauważyć, że w trakcie rutynowej kontroli policjanci w pierwszej kolejności używają alkomatu bezkontaktowego. W sytuacji, gdy czytnik zaczyna wskazywać na nietrzeźwość kierowcy policjanci wykorzystują drugi alkomat. Jest to alkomat policyjny, który często nazywany jest dowodowym.
Alkomat dowodowy często jest niezbędny również w zakładach pracy, gdzie trzeźwość jest podstawą bezpieczeństwa. Wynik badania alkomatem dowodowym będzie stanowiło podstawę do wszczęcia sprawy sądowej w sytuacji, gdy pracownik będzie podważał decyzję pracodawcy.
Alkomat policyjny przydaje się również ratownikom medycznym, w szpitalach, domach pomocy społecznej czy na izbach wytrzeźwień. Ruchomy ustnik pomaga wykonać badanie osobom, które są nieprzytomne lub wykazują inne dysfunkcje oddechowe.
Zalety alkomatów dowodowych
Alkomat policyjny jest wyjątkowo dokładny. Jego wyników nie można podważyć. Jednak to nie ich jedyna zaleta.
Alkomat dowodowy jest w stanie wykonać około 300 pomiarów w ciągu godziny. To właśnie dlatego świetnie sprawdza się w czasie kontroli drogowych oraz w dużych zakładach, gdzie w krótkim czasie należy sprawdzić dużą ilość osób.
Ważnym elementem alkomatu dowodowego jest bateria litowo-jonowa, którą można ładować przez port USB, dzięki temu alkomat może pracować bez przerwy nawet do 20 godzin.
Zaawansowane alkomaty policyjne połączone są z drukarką, która pozwala na wykonanie wydruku wyników z danymi zatrzymanej osoby. Moduł bluetooth daje możliwość uzyskania wydruku w kilku językach. Dzięki temu policja uzyskuje podstawę do wszczęcia sprawy sądowej.
Alkomaty profesjonalne przeznaczone są do zakładów produkcyjnych, szpitali, izb wytrzeźwień czy dla ratowników medycznych. Korzystają z nich przede wszystkim policjanci w trakcie kontroli drogowych. Może być również wykorzystywany przez osoby prywatne, które cenią sobie niezawodną jakość.