Alkomat bezustnikowy. Przyda się każdemu kierowcy

Każdy kierowca wie, że prowadzenie pojazdu, gdy jest się pod wpływem alkoholu, jest niezgodne z prawem. Kontrola drogowa zakończy się w takiej sytuacji między innymi zatrzymaniem prawa jazdy i karami finansowymi. Kierowca może też stanąć przed sądem. Jeszcze gorsze konsekwencje czekają pijanego kierowcę, który spowoduje wypadek drogowy. Wtedy możliwa jest nawet kara wieloletniego więzienia. Warto więc posiadać alkomat. Dzięki niemu łatwo sprawdzić swój stan trzeźwości.

Alkomat. Tylko profesjonalny

Nie warto kupować tanich alkomatów kiepskiej jakości. Takie alkomaty mierzą poziom alkoholu w wydychanym powietrzu bardzo niedokładnie, mogą więc kierowcę wprowadzić w błąd. Profesjonalne alkomaty są oczywiście droższe, jednak tylko takich warto używać. Ciekawą opcją są alkomaty alcoblow. Tego rodzaju alkomat bezustnikowy jest używany przez wiele patroli policji. Charakteryzuje się bardzo wysoką dokładnością pomiaru. Alkomat bezustnikowy ma też inną zaletę. Nie trzeba kupować żadnych ustników, a więc jest niedrogi w użytkowaniu. Jest w pełni higieniczny. Z powodzeniem może korzystać z niego wiele osób.

Kalibracja ma znaczenie

Warto pamiętać, że profesjonalne alkomaty musza być regularnie kalibrowane. Kalibracja polega na dokładnym ustawieniu alkomatu, by pokazywał prawdziwe wartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie można jej przeprowadzić samodzielnie, bowiem potrzebne są do tego specjalistyczne urządzenia i odczynniki. I alkomaty alcoblow trzeba kalibrować. Zgodnie z instrukcją producenta, taka kalibracja musi być powtarzana co jakiś czas. Z reguły jest to przedział czasowy 6-12 miesięcy. Kalibracją zajmuje się niewiele firm, więc w mniejszych miejscowościach będzie trudno taką znaleźć. Praktycznie każda z takich firm działa także online. Z powodzeniem więc można zgłosić chęć kalibracji, odesłać alkomat kurierem na adres firmy i po kilku dniach odebrać paczkę z alkomatem już skalibrowanym.

Warto tez pamiętać, że pomiar poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu nie powinien być przeprowadzany bezpośrednio po jego spożyciu. Wtedy zawsze będzie mały, jednak wraz z upływem czasu będzie rosnąć. Zawsze więc należy przeprowadzać pomiar co najmniej kilka godzin po zakończeniu spożywania alkoholu.