Co robić, gdy spowodujesz wypadek samochodowy we Włoszech?

Czasami nawet mimo zwracania uwagi na sytuację na drodze, dużej ostrożności i znajomości przepisów może dojść do wypadku. Spowodowanie wypadku to tylko chwila, ale jeśli już do tego dojdzie, trzeba wiedzieć, jak należy postąpić. Szczególnie istotne są wszelkie formalności, gdy wypadek będzie miał miejsce za granicą, np. we Włoszech.

Wypadek samochodowy we Włoszech – porady dla sprawcy

Przyznanie się do winy jest konieczne, jeśli faktycznie tak wygląda sytuacja. Unikanie odpowiedzialności jest niezgodne z prawem, a prawda i tak prędzej czy później wychodzi na jaw – są świadkowie, nagrania z monitoringu, kamery samochodowe itd. Wypadek we Włoszech wymaga postępowania podobnego jak w Polsce. Sprawca powinien spisać stosowne oświadczenie, w którym zostanie uwzględnione wzięcie na siebie winy za zdarzenie. Dzięki temu nie trzeba dochodzić, kto zawinił, szukać dowodów, zwlekać z załatwieniem wszystkich formalności.

Dla pewności warto wszystko dokumentować zdjęciami. Dołącza się je do powstałej dokumentacji i udostępnia ubezpieczycielowi lub służbom porządkowym, o ile zostały wezwane (nie w każdym przypadku jest to praktykowane). O odszkodowanie za wypadek we Włoszech stara się z kolei osoba poszkodowana. Może ona od razu nawiązać kontakt z ubezpieczycielem, oczywiście należy to zrobić na miejscu (większość firm ma swoje oddziały również we Włoszech).

Co jeszcze należy zrobić w razie wypadku we Włoszech?

Sprawca wypadku również może przekazać stosowne informacje do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Na pewno ułatwi to załatwienie formalności, ale nie jest obowiązkowe. Jeśli wszystko się uda, poszkodowany dostanie odszkodowanie za wypadek we Włoszech w oczekiwanej wysokości. Poza tym ważne jest, by nikt nie został bez pomocy niezależnie od tego, czy spowodował wypadek, czy nie.

Poważny wypadek samochodowy we Włoszech może oznaczać, że wszystkie uczestniczące w nim pojazdy są mniej lub bardziej uszkodzone. W takich sytuacjach istotne okazuje się ubezpieczenie AC. Nie jest obowiązkowe, ale może bardzo się przydać. W pakiecie dostępne jest np. odholowanie uszkodzonego auta z miejsca zdarzenia lub udostępnienie zastępczego pojazdu. Trzeba jednak dowiedzieć się, czy ubezpieczyciel „sięga” na teren Włoch.