Co warto wiedzieć o alkomatach?

Alkomat policyjny to urządzenie przeznaczone do pobierania pomiarów stężenia etanolu w wydychanym powietrzu. Urządzenia na wyposażeniu instytucji są zobligowane do posiadania atestu użyteczności.

Jaki alkomat wybrać dla osoby prywatnej?

Spośród dwóch gatunków alkomatów wyróżniamy- elektroniczne dzielące się na alkomaty półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne, oraz urządzenia do pomiaru jednorazowego dostępne w aptekach za relatywnie niską cenę. Urządzenie elektrochemiczne jest jednym z alkomatów odnotowujących największa dokładność badania. Ich praca opiera się na przemienianiu wydychanego w powietrzu etanolu w prąd o bardzo niskim napięciu elektrycznym. Wartą podkreślenia cechą urządzeń elektrochemicznych jest to, że w odróżnieniu od półprzewodnikowego odpowiednika jego praca nie zostaje zakłócona przez substancje takie jak nikotyna zawarta w papierosach, węglowodory czy aceton. Kolejną zaletą tego produktu jest to, że gdy zostaje on odpowiednio zadbany, regularnie kalibrowany oraz poprawnie używany, będzie nam służył latami. Taki alkomat jest również na wyposażeniu komisariatów policyjnych, aczkolwiek gdy chcemy zostać zbadani na komisariacie bez podjętych wobec nas czynności służbowych, trzeba zdać się na uprzejmość policjanta, ponieważ nie mają oni obowiązku przeprowadzania badań na życzenie. Jest to jedno z tych urządzeń które zasługują aby zostać nazwane jako alkomaty profesjonalne.

Jakich alkomatów używa policja?

Instytucja państwowa jaką jest policja jest zobligowana do korzystania z urządzeń posiadających atest jakości który uwzględnia to, że maszyna spełnia wszystkie ściśle określone normy, takie urządzenia są potocznie znane jako Alkomat dowodowy. Elektrochemiczne alkomaty są na wyposażeniu patroli policyjnych, drogówek, jak również komisariatów, ponieważ są one jednym z najdokładniejszych modeli dostępnych na rynku. Warto zapamiętać, że w momencie, gdy policjanci przystąpią do wykonywania czynności zawodowych w stosunku do nas, używają alkomatów przesiewowych, które charakteryzują się znacznie niższą dokładnością pomiaru, a głównie generalizują czy ktoś jest pod wpływem alkoholu, lub nie. W przypadku pojawienia się wątpliwości, czy test został przeprowadzony prawidłowo, oraz wynik jest rzetelny, funkcjonariusze użyją drugiego urządzenia pomiarowego, które potwierdzi lub zaprzeczy pierwotnemu wynikowi.