Co zrobić, gdy ulegniesz wypadkowi we Włoszech?

Wakacje we Włoszech to marzenie wielu osób. Słońce, niesamowity śródziemnomorski klimat, pyszne jedzenie i starożytne zabytki – to wszystko sprawia, iż Italia kojarzy nam się z idealnym wypoczynkiem. Niestety, innym skojarzeniem z tym pięknym krajem, jest brawura kierowców. Gdy nie będziemy wystarczająco uważać, o Wypadek samochodowy we Włoszech nie jest trudno. Dotyczy to także osób pieszo poruszających się po ulicach. Co wtedy?

Jak można uzyskać odszkodowanie za wypadek we Włoszech?

Jeśli mieliśmy pecha uczestniczyć w wypadku samochodowym we Włoszech, najważniejsze będzie zachowanie zimnej krwi. Najważniejsze jest udzielenie pierwszej pomocy osobom biorącym udział w zdarzeniu oraz wezwanie pogotowania i policji (wystarczy zadzwonić na numer 112). Jeśli nikomu nie zagraża niebezpieczeństwo, warto zająć się formalnościami, które okażą się przydatne, jeśli będziemy zabiegać o odszkodowanie we Włoszech. W tym kraju wszystkie ubezpieczone pojazdy zawierają formularz Modulo CIA. Jest to dokument w żółto-niebieskim kolorze, gdzie zapiszemy dane stron wypadku, numery rejestracyjne pojazdów, opis zdarzenia.Ważne jest również, by w miarę możliwości wykonać jak najdokładniejszą dokumentację zdjęciową wypadku i szczegółowo sfotografować wszelkie szkody.

O czym należy pamiętać, by uzyskać odszkodowanie we Włoszech?

Niezwykle ważną informacją jest ta, by nigdy nie podpisywać się na żadnym dokumencie, który został napisany w języku, którego nie rozumiemy. Jeśli nie możemy ze zrozumieniem go przeczytać, nie będziemy mieć pewności, pod czym dokładnie znajduje się nasz podpis. Możemy w ten sposób nieświadomie zrzec się praw do odszkodowania, czy obarczyć się wszelką odpowiedzialnością na za spowodowanie wypadku (gdy to my jesteśmy osobami poszkodowanymi, a nie sprawcą). Najlepiej jest, gdy wszystkie potrzebne dokumenty spiszemy w dwóch językach, np. polsko-włoskim, czy polsko-angielskim. Wtedy też zabezpieczymy się przed nieznajomością treści dokumentu, który podpisujemy.

Jak widać, gdy ulegnie się wypadkowi za granicą, nie warto tracić głowy, a lepiej jest zachować zimną krew. Jeśli to możliwe, podpisanie odpowiednich dokumentów może znacząco pomóc nam w uzyskaniu odpowiedniego odszkodowania.