Działanie policyjnych alkomatów

Alkomat policyjny jest urządzeniem stosowanym do pomiaru zawartości alkoholu. Warto mieć świadomość, że stan trzeźwości można skontrolować poprzez wydychane powietrze.

Czym jest alkomat?

W tym artykule wyjaśnimy, gdzie można kupić alkomaty profesjonalne, a także podpowiemy, jak ich używać. Wyniki badania profesjonalnymi alkomatami mogą mieć wartość dowodową w postępowaniach karnych i warto o tym pamiętać. Z tego powodu alkomat dowodowy musi być sprzętem najwyższej jakości. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej mogliśmy jedynie pomarzyć. Warto dodać, że stężenie alkoholu we krwi jest odzwierciedleniem stężenia par alkoholu w wydychanym powietrzu. Należy pamiętać, że wynik możemy od razu otrzymać w promilach dzięki przelicznikowi alkomatu. Można śmiało powiedzieć, że jest to naprawdę bardzo duże udogodnienie dla użytkownika. Takie rozwiązanie sprawia, że w danej chwili można poznać precyzyjną zawartość alkoholu we krwi.

Zasada działania alkomatu

Działanie alkomatu policyjnego jest przede wszystkim oparte na nowoczesnych czujnikach. Zarówno w trybie aktywnym, jak i pasywnym można przeprowadzać kontrolę. W celu pobrania właściwej próbki do badania trzeba przez kilka sekund dmuchać w ustnik alkomatu. Warto jasno podkreślić, że tak wykonana kontrola może być użyta przed sądem na potrzeby karnego postępowania. Tryb pasywny, czyli inaczej bezkontaktowy umożliwia zdecydowanie szybszą analizę. Wszystko co musi zrobić badana osoba to zbliżyć usta do alkomatu. Jednak wyniki tego badania mogą być przydatne jedynie do oceny wstępne stanu trzeźwości. Dokładnego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu nie da się określić w ten sposób. Możliwości użytkowania są bardzo szerokie, ponieważ Alkomaty profesjonalne mają dodatkowe funkcje. Wyświetlacz LCD oraz latarka będą potrzebne, żeby wykonać badanie w porze nocnej i w terenie. Niezwykle przydatny jest również automatyczny zapis w pamięci urządzenia. Niektóre alkomaty umożliwiają zdefiniowanie ustawień do pomiaru konkretnych osób. Alkomat dowodowy można w każdej chwili podłączyć do komputera i przenieść na dysk rejestr pomiarów. Jest to możliwe, ponieważ urządzenie zostało wyposażone w slot na kartę pamięci.