Gdzie nie parkować auta we Włoszech?

Włochy to bardzo popularny kierunek wakacyjnych wyjazdów. Słońce, gorące plaże i mnóstwo atrakcji turystycznych przyciągają do siebie rzesze spragnionych wypoczynku ludzi. Jednak przed wyjazdem warto zorientować się jak wyglądają przepisy drogowe Włochy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak uniknąć mandatu?

Najprostszym sposobem na brak problemów, jest chociaż minimalna znajomość prawa. W większości przypadków Mandaty we Włoszech można dostać za takie same przewinienia, jak w każdym innym kraju europejskim. Należy więc pamiętać o przestrzeganiu odpowiedniej prędkości podczas jazdy. Szybka jazda jest utrapieniem włoskich policjantów i niestety z jej powodu dochodzi do wielu wypadków. W kodeksie drogowym jest jasno określone, jakie są limity i należy się ich trzymać aby nie zapłacić mandatu włoskim karabinierom. Przepisy drogowe Włochy są dostępne w różnych publikacjach i ich znajomość, to najlepszy sposób na uniknięcie problemów.

Włoski system oznaczania miejsc parkingowych

We Włoszech jest system parkowania podzielony na trzy kolory: biały, niebieski i żółty. Na miejscach wyznaczonych przez białą linię można swobodnie zostawić samochód. Kolor niebieski oznacza możliwość parkowania aut, ale trzeba uiścić opłatę w parkometrze. Parkometry zazwyczaj znajdują się w bliskiej odległości i działają na takiej samej zasadzie, jak w innych dużych miastach. Żółte linie oznaczają zakaz parkowania dla turystów. W tych miejscach samochody mogą zostawiać tylko okoliczni mieszkańcy lub pracownicy biur i punktów usługowych.

Mandat za parkowanie we Włoszech w dużych miastach

Kierowca, który nieprawidłowo zaparkował samochód musi liczyć się z karą pieniężną. Mandat za parkowanie we Włoszech może wynieść od kilu do nawet kilkunastu euro. W niektórych obszarach miasta wyznaczone są strefy parkowania na określony czas. Wystarczy za przednią szybą umieścić karteczkę z godziną rozpoczęcia postoju i spokojnie można auto zostawić na kilka godzin. Tak jak w innych krajach nieznajomość przepisów nie zwalnia od kary. Warto o tym pamiętać wyjeżdżając autem do innych państw. Kilka minut nauki może spowodować zaoszczędzeniem pieniędzy i uniknąć niepotrzebnych podczas wakacyjnego wyjazdu nerwowych sytuacji,