Kolizja drogowa we Włoszech – jak uzyskać odszkodowanie?

Włochy to popularny turystycznie kierunek dla wielu Polaków. Często do tego kraju wielu turystów wybiera się własnymi autami. Jak każdy kierowca doskonale wie, kolizja czy wypadek można się zdarzyć na drodze zawsze i wszędzie. Może zatem dojść do tego także podczas wakacji we Włoszech. Dla wielu Polaków taka sytuacja jest ogromnym problemem. Choćby ze względu na brak znajomości języka włoskiego i włoskiego prawa. Co zatem zrobić w przypadku kolizji we Włoszech?

Likwidacja szkody komunikacyjnej we Włoszech

Jeśli polski kierowca zostanie poszkodowany w wyniku kolizji drogowej we Włoszech to szkodę zlikwidować może na dwa sposoby. Może to zrobić bezpośrednio z polisy OC sprawy we Włoszech lub może zrobić to pośrednio w Polsce. Decyzja należy do poszkodowanego kierowcy. Biorąc pod uwagę aktualne Prawo transportowe we włoszech, dobrym rozwiązaniem będzie jednak likwidacja szkody na miejscu. Pozwala to bowiem uzyskać wyższe odszkodowanie.

Co zrobić w razie kolizji?

W razie kolizji poszkodowany kierowca powinien spisać dane sprawcy, w tym numer rejestracyjny auta, numer polisy ubezpieczeniowej. Spisać należy również wraz ze sprawcą zdarzenia oświadczenie o przebiegu kolizji. Dobrze jest również zrobić zdjęcia. Kolejny krok to już wystąpienie do ubezpieczyciela o odszkodowanie. W tym przydatna może być pomoc prawna w zakresie prawa transportowego we Włoszech. Takiej pomocy udzielają adwokaci prowadzący praktykę w tym kraju.

Komu należy się odszkodowanie?

Prawo transportowe we Włoszech jasno określa to, komu należy się odszkodowanie w przypadku kolizji drogowej. Oczywiście odszkodowanie otrzymać może poszkodowany kierowca. Poza tym o odszkodowanie ubiegać może się pasażer, który cierpiał w wyniku kolizji. Dodatkowo odszkodowanie otrzymać mogą inni uczestnicy ruchu drogowego tacy jak rowerzyści i piesi. To, ile czasu trwa cała procedura otrzymania odszkodowania, uzależnione jest od konkretnego przypadku. Ważna jest pomoc prawna w zakresie prawa transportowego. Dzięki pomocy prawnika całą procedurę można przyspieszyć. Trzeba bowiem wiedzieć, że proces likwidacji szkody może normalnie potrwać nawet kilka miesięcy. Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości, to czas ten może się jeszcze wydłużyć.