Zajrzeć tam, gdzie nie sięga ludzkie oko

Wzrok człowieka jest jego podstawowym narządem zmysłu, ściśle współpracującym z pozostałymi. Dzięki oczom człowiek jest w stanie postrzegać wizualnie świat wokół siebie. Wzrok jest przy tym niezwykle przydatny w każdym aspekcie życia, w tym również w pracy zawodowej. Okazuje się, że nie we wszystkich sytuacjach da się z niego skorzystać.

Miejsca niedostępne dla oka

Oczy ludzkie są osadzone wewnątrz głowy, co z jednej strony pozwala na ich skuteczną ochronę przed uszkodzeniami, z drugiej jednakże stanowi dość poważne ograniczenie w wykorzystaniu oczu. Oczy mogą bowiem dojrzeć takie miejsca, gdzie jest w stanie zmieścić się cała głowa. Odpada zatem spojrzenie własnymi oczami na miejsca trudno dostępne, ciasne, ściśle schowane za innymi przedmiotami.

A tych wokół człowieka jest bez liku. Dość powiedzieć, że chociażby zajrzenie do norek niewielkich zwierząt jest dla gołego oka czynnością wprost nieosiągalną. Można również bez większego trudu wymienić inne lokalizacje, gdzie oko nie dotrze. Będą to chociażby wnętrza silników samochodowych, instalacje składające się z rur i zamkniętych profili, czy też wnętrza zbiorników.

Pomoc w oglądaniu skrytych miejsc

Z tego też powodu przemysł już wiele lat temu zaczął poszukiwać rozwiązania, które pozwoliłoby na zajrzenie tam, gdzie ludzkie oko nie daje rady. Takie dążenie doprowadziło do stworzenia specjalnego rodzaju kamer, przeznaczonych do docierania w trudno dostępne miejsca, określanych jako kamery inspekcyjne.

Pierwsze produkty tego typu pojawiły się już kilka dekad temu, były to jednak urządzenia drogie, dostępne dla nielicznych i jednocześnie niewygodne w obsłudze. Dziś kamery inspekcyjne nie dość, że są relatywnie tanie, łatwo dostępne dla każdego, to jeszcze są bardzo wygodne w użytkowaniu.

Od prostych do skomplikowanych

Rynek oferuje obecnie bardzo szeroki asortyment kamer inspekcyjnych. Można zakupić urządzenia proste, oparte o endoskopowy obiektyw, podłączany za pośrednictwem portu USB do komputera. Są one wystarczające do prostych zastosowań, w tym do potrzeb domowych.

Do bardziej wymagających zadań wymagane są jednakże kamery inspekcyjne o skomplikowanej konstrukcji, a przy tym działające niezależnie od komputera, bowiem posiadające w zestawie własny ekran i wielometrowy przewód, pozwalający na skierowanie kamery nawet do miejsce oddalonych znacznie od osoby obsługującej urządzenie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.