Bezpieczeństwo na drodze – jak o nie zadbać?

Wszystko jest dla ludzi – tak zwykło się mówić. We wszystkim, co robimy, musimy znać umiar. Warto jest jednak wiedzieć, że w przypadku spożywania alkoholu oraz prowadzenia pojazdów mechanicznych, trzeźwość jest sprawą kluczową. Dlatego też, alkomat przesiewowy jest niezbędny w przypadku każdego kierowcy. Dlaczego tak właśnie jest? Czym dokładnie jest alkomat przesiewowy i kiedy powinniśmy z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Co to jest alkomat przesiewowy?

Czym dokładnie jest alkomat przesiewowy? To pytanie, na które musimy znaleźć odpowiedź w pierwszej kolejności. Alkomat alcoblow, to urządzenie, które pozwoli nam, jako kierowcom, dokonać wstępnego pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu. Takie działanie jest bardzo ważne, szczególnie, jeśli planujemy podróż, a dzień wcześniej spożywaliśmy alkohol. To, co jednak musimy wiedzieć, jeśli chodzi o działanie alkomatu przesiewowego, to fakt, że pomiar za jego pomocą, nie daje dokładnego wyniku. To tzw. wstępna ocena zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wyniki z alkomatu przesiewowego nie są brane pod uwagę w sprawach karnych. Dlatego nawet, jeśli pomiar dokonany za pomocą alkomatu alcoblow wskazuje 0, warto jest go powtórzyć. Taka możliwość mamy np. na każdej komendzie policji.

Kiedy stosować alkomat alcoblow?

Skoro wiemy już, czym dokładnie jest alkomat przesiewowy oraz jak działa, warto dowiedzieć się, kiedy powinniśmy go stosować. Jak już zostało wcześniej wspomniane, alkomat przesiewowy alcoblow, należy stosować przede wszystkim w sytuacji, kiedy spożywaliśmy alkohol – np. dzień wcześniej, ale nie jesteśmy pewni, czy możemy prowadzić pojazd mechaniczny. W takich sytuacjach, wstępne badanie poziomu zawartości alkoholu we krwi jest bardzo ważne. Powinniśmy go także stosować, jeśli np. jedliśmy ciastka, które zrobione zostały na bazie alkoholu. Wsiadając „za kółko”, musimy być absolutnie trzeźwi.

Trzeźwość „za kółkiem”, to nie tylko gwarancja naszego bezpieczeństwa. To także bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Oprócz tego, nie możemy zapominać, że prowadzenie pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu jest karalne.