Wymogi dotyczące wiat autobusowych

Wiata przystankowa jest to element architektury miejskiej, który nie jest zaliczany do budynków. Z tego powodu ich stawianie jest mniej obostrzone wszelkiego rodzaju przepisami. Niemniej jednak wiata przystankowa powinna spełniać różne wymogi, zarówno takie, które mają wpływ na bezpieczeństwo, jak i na ich funkcjonalność.

Wiaty autobusowe powinny być bezpieczne

Wiata autobusowa służy przede wszystkim do tego, aby ludzie mogli się pod nią schronić w przypadku niekorzystnej pogody. Najczęściej osobom oczekującym na autobus pod wiatą przystankową doskwiera upał, deszcz lub wiatr. Z tego powodu wiaty autobusowe powinny właśnie przed tymi czynnikami ludzi ochraniać. Najbardziej niebezpiecznym czynnikiem jest wiatr. Silne podmuchy wiatru mogą sprawić, że wiata przystankowa zostanie porwana lub wywrócona. Zapobiegać ma temu kotwienie wiaty. Kotwienie wiaty nie może jednak wykonywane być wprost do gruntu. W takiej sytuacji nawet teoretycznie niegroźne podmuchy mogą wiatę porwać lub wywrócić. Wiatę przystankową należy kotwic najlepiej do płyty fundamentowej.

Materiał wykonania wiaty przystankowej

Materiał, z jakiego wykonamy wiatę przystankową, również ma bardzo duży wpływ, na to, jak się będzie z nie korzystało. Dla przykładu wiata aluminiowa może być piękna, ale z drugiej strony, będzie się bardzo mocno nagrzewać, w słoneczne i ciepłe dni. Dlatego nie ochroni podróżnych przed gorącem. Podobnie jest, jeśli wiatę wykonamy w stu procentach ze szkła. Lepiej jest łączyć kilka materiałów, na przykład wiata aluminiowa (o szkielecie aluminiowym), pokryta przyciemnionym szkłem lub pleksiglasem. Doskonałym przykładem jest również łącznie metalu z drewnem.

Wszystko zaczyna się od projektu

Najważniejszy w budowie wiaty przystankowej jest projekt. Tak naprawdę to on determinuje faktyczną użyteczność danej wiaty przystankowej. Konstrukcja, która sprawdzi się doskonale w jednym miejscu, niekoniecznie zda egzamin w innym. Najważniejsze jest również, aby nie być nastawionym na jak najmniejsze koszty, kiedy zamawiamy wiatę. Cena może i pozwoli nam na wykazanie się gospodarnością, ale wiata, z której nikt nie chce korzystać nie jest inwestycją, tylko wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Podczas projektowania należy wziąć pod uwagę przeznaczenie wiaty z uwzględnieniem natężenia ruchu oraz warunki środowiskowo atmosferyczne, do których możemy zaliczyć średnie nasłonecznienie, siłę wiatru oraz temperaturę.