Jak wybrać alkomat z atestem?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnego rodzaju alkomatów. Dlatego dla osób nieobeznanych w temacie, trudnością może być wybranie takiego modelu, który będzie spełniał wszystkie ich oczekiwania i potrzeby. Poszukując idealnego dla siebie alkomatu, już na samym początku warto zadać sobie pytanie, czego się po nim oczekuje. Jasne jest przecież, że inne potrzeby będzie miała osoba, która będzie korzystać z niego zaledwie kilka razy do roku, a inne – kierownik firmy transportowej, który codziennie będzie musiał przebadać sporą liczbę swoich pracowników.

Czym w ogóle jest alkomat z atestem?

Alkomaty z atestem to urządzenia pomiarowe, których zadaniem jest z mierzenie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnego rodzaju modeli, jednych bardzo skutecznych, innych – wręcz przeciwnie.

Jakie rodzaje alkomatów można kupić?

Jeśli chodzi o najtańsze alkomaty, to są to alkomaty półprzewodnikowe. Ich ogromną zaletą jest dość niska cena, przez co na ich zakup pozwolić może sobie niemal każdy. Jednak nie są to urządzenia bez wad – ich dokładność pozostawia bardzo wiele do życzenia, a po krótkim czasie potrafią się rozkalibrować.

Alkomat z sensorem elektrochemicznym będzie o wiele lepszym wyborem. Co prawda jego cena jest nieco wyższa, ale dokładnością, żywotnością i czułością bije na głowę alkomat półprzewodnikowy. Taki zakup będzie bardzo dobrym wyborem dla osób, które z alkomatu zamierzają korzystać umiarkowanie często, ale oczekują od niego wysokiej dokładności oraz wiarygodnego wyniku.

Osoby, które zainteresowane są kupnem alkomatu o najwyższej jakości, mogą zdecydować się na zakup alkomatów spektrometrycznych. Zawierają one sensor na podczerwień, który zapewnia szybki i wyjątkowo dokładny pomiar. Trzeba jednak wiedzieć, że te urządzenia są bardzo drogie, dlatego ich zakup na własny użytek czasem zwyczajnie nie ma sensu.

Podsumowując, przy poszukiwaniu alkomatu pierwszą czynnością powinno być zadanie sobie pytania, jakie ma się względem niego potrzeby i oczekiwania. Prawda jest taka, że jeśli alkomat jest kupowany na własny użytek i ma być stosowany jedynie okazjonalnie, to nie ma sensu wydawanie na niego dużych pieniędzy. Warto wziąć także pod uwagę, jaki będzie koszt kalibracji urządzenia w razie potrzeby. Może bowiem okazać się, że alkomaty z jednej półki cenowej mają zupełnie różne od siebie koszty kalibracji. A trzeba wziąć pod uwagę fakt, że większość producentów alkomatów zaleca i kalibrację co najmniej raz do roku, niezależnie od częstotliwości ich użytkowania. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku jednych modeli kalibrację trzeba przeprowadzić już po trzystu pomiarach, inne z kolei bez problemu wytrzymują ich nawet kilka tysięcy.