Kontener IBC – agent zadaniowy do przewozu płynów

Płyny to też bardzo ważne i istotne substancje, które są istotą nie tylko przemysłu spożywczego, ale także ciężkiego, chemicznego i paliwowego. Płyny też trzeba przewozić i w czymś przechowywać. Dlatego tez powstały kontenery IBC. Paletopojemniki specjalnie dedykowane płynom i specjalnie do ich przewozu i transportu przeznaczone.

Charakterystyka każdego pojemnika IBC

Każdy kontener IBC jest tak samo zbudowany. To plastikowa kostka w metalowym koszu umieszczona na palecie. Różnice między poszczególnymi kontenerami IBC to wielkość, rodzaj palety oraz półprzeźroczystość. Niektóre z nich są bardziej półprzeźroczyste, a inne są pomalowane na czarno i służą do przechowywania cieczy światłoczułych. Palety, na których umieszczone są pojemniki IBC są drewniane, plastikowe lub plastikowo metalowe.

Paletopojemnik ibc jest odporny na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne, pogodowe na różnice temperatur. Jest także odporny na uderzenia mechaniczne. Co prawda siatka go chroni ale tworzywo, z którego został wykonany, polietylen wysokiej gęstości HDPE, jest mocne i odporne. W niektórych przypadkach, dla wzmocnienia, pojemnik posiada kilka warstw. Każdy kontener IBC ma wlew i kranik, co jest potrzebne do wlewania cieczy i opróżniania go z niej. Pojemnik IBC jest łatwy w czyszczeniu i utrzymaniu go w czystości.

Chemia i spożywka

Paletopojemnik IBC nazywany jest przez klientów tankpaletą, ale nie każdy taki pojemnik IBC przeznaczony jest do przechowywania paliwa lub cieczy niebezpiecznych. Wiele z nich doskonale sprawdza się w przemyśle spożywczym, gdzie używa się ich do przechowywania wody i płynów przeznaczonych do spożywczej produkcji lub do bezpośredniej konsumpcji. W związku z tym już na etapie produkcji, niektóre takie pojemniki mają swoje, kolorystyczne, specjalne oznaczenia. Do przemysłu spożywczego nie są potrzebne egzemplarze zbyt mocne i za bardzo zabezpieczające.

Kontener IBC do zadań specjalnych

Ponadto przykładem idealnego kontenera IBC jest pojemnik antystatyczny, który doskonale nadaje się do transportowania i przechowywania cieczy zagrożonych wybuchem. Kontener jest wykonany z kilku warstw, a zewnętrzna warstwa jest stale odwodzącą. Ładunek, w tym przypadku, jest uziemiony przy pomocy przewodzącego zaworu i uziemiającego kabla, który jest połączony z ramą. Natomiast żeberkowa pokrywa zapobiega statystycznemu naładowaniu, które jest bardzo niebezpieczne i sprawia, że pojemnik może wybuchnąć.