Logistyczny aspekt transportu towarów

Każda firma transportowa zmaga się problemem tego, jak najlepiej zabezpieczyć transportowany towar. Niestety, mało kto zwraca uwagę, że w wypadku opakowania zbiorczego nie chodzi tylko o bezpieczeństwo, ale też o to, jak będzie można je ułożyć w pojeździe.

Jakie problemy mogą sprawiać konkretne opakowania?

Wiele butelek często jest pakowanych w papierowe opakowania zbiorcze, jest to tanie rozwiązanie, niestety jest też dość niebezpieczne. Szansa zniszczenia towaru podczas transportu jest bardzo wysoka, dużo lepiej sprawdza się np. w transporcie piwa, plastikowa skrzynka na piwo. Dzięki temu trochę droższemu rozwiązaniu możemy być pewni, że podczas transportu nic się nie zepsuje, dodatkowo, będziemy mogli transportować większą ilość butelek, nie zwiększając ryzyka rozbicia towaru.

Plastikowa skrzynka na piwo jest pojemnikiem łatwym do układania, dzięki czemu ułatwimy pracę naszym pracownikom. Powinno to pozytywnie wpłynąć na wykonywaną przez nich pracę, czyli także na lepsze zarobki. Używając tańszych pojemników, niekoniecznie nawet kartonowych, ale np. krata na piwo produkowana przez jakąś firmę jest tańsza od innej, ale niestety ma niską jakość wykonania. Z jednej strony jest to okazja, żeby oszczędzić, ale z drugiej strony może to spowodować wiele problemów. Taka krata na piwo podczas transportu może ulec zniszczeniu, przez co osoba, która później będzie rozładowywać towar, może spowodować uszkodzenia, za które my będziemy musieli zapłacić, a pieniądze, które zaoszczędziliśmy na tańszej kracie, mogą nie pokryć szkód.

Skrzynki na butelki – jakie są najlepsze

Ważne jest, żeby dobierając skrzynki na butelki, patrzeć na grubość ścianek, ponieważ im grubsze będą, tym lepiej będą zabezpieczały towar. Nie ma sensu silić się na drewniane skrzynki, zwykłe plastikowe wystarczą. Plastikowe opakowania cechują się wysoką wytrzymałością, jeśli są dobrze wykonane. Jednak najważniejsze to kupić skrzynki w tym samym rozmiarze, ponieważ gdy potem pracownicy będą je układać do transportu, ważne jest to, jak skrzynki się na sobie układają. Jeśli jedna jest większa od drugiej, a trzecia w ogóle nie pasuje do żadnej, ciężko jest zaplanować ułożenie całości, co w konsekwencji może spowodować niemały problem.

Kupując opakowania zbiorcze, nie warto patrzeć tylko i wyłącznie na ceny, ponieważ oszczędzając na jakości. Możemy później przepłacić katastrofą podczas transportu, a koszty za to będą większe niż to, co chcieliśmy oszczędzić.