Zatrzymanie samochodu ciężarowego na terenie Włoch

W interesie każdego przewoźnika jest szczególna troska o prawidłową dokumentację transportową i wszelkie konieczne zezwolenia w przypadku dostaw do Włoch lub w tranzycie przez Włochy. Ważna jest również dyscyplina zatrudnianych kierowców. Niedopełnienie formalności oraz nawet drobne przewinienia w ruchu drogowym skutkują nałożeniem wysokich kar finansowych, a nawet zatrzymaniem pojazdu na okres trzech miesięcy.

Nieubłagalne włoskie procedury

Zatrzymanie ciężarówki we Włoszech to bardzo duży problem. Procedury bowiem poza wysokim mandatem przewidują również umieszczenie i unieruchomienie pojazdu na tzw. parkingu depozytowym na okres trzech miesięcy. Do tego dochodzą jeszcze duże koszty holowania (i nie ma tutaj znaczenia czy samochód jest sprawny czy nie). Aby skrócić ten czas istnieje możliwość złożenia odwołania w języku włoskim do tzw. sędziego pokoju lub prefekta, zapłaciwszy wcześniej mandat w formie kaucji. Odwołanie pozwala odzyskać pojazd wcześniej niż przed upływem trzech miesięcy, ale zarówno prefekt jak i sędzia pokoju mają określony przepisami czas reakcji. Warto więc realizując dostawy do Włoch lub przez Włochy zapoznać się z obowiązującymi procedurami, aby uniknąć potem wpisywania w wyszukiwarkę haseł typu: prawo transportowe we Włoszech kancelaria czy adwokat prawo transportowe Włochy.

Co dalej z przewożonym ładunkiem?

Warto również wiedzieć, że, w przypadku zatrzymania pojazdu, przewożony ładunek może być przeładowany na inny samochód, jeśli charakter tego ładunku i przepisy prawa na to pozwalają. Jeśli okaże się, że towaru nie da się przeładować ręcznie wówczas należy wystąpić z wnioskiem o eskortę policji, której zadaniem będzie zabezpieczenie drogi w czasie przeładunku. Na tę decyzję należy czekać około tygodnia.

Jeśli wniosek o odwołanie zostaje rozstrzygnięty na korzyść przewoźnika wówczas kaucja jest zwracana, a pojazd po uprzednim opłaceniu jego przechowania na parkingu oraz po przedłożeniu potwierdzenia zwolnienia pojazdu, można odebrać. Włoska policja od lat znana jest z tego, że bardzo restrykcyjnie podchodzi do przestrzegania przez obcokrajowców przepisów o międzynarodowym ruchu drogowym. Każdy doświadczony przewoźnik ze szczególną skrupulatnością powinien podchodzić do nadzoru nad dokumentacją transportową oraz dbać o aktualność określonych zezwoleń, gdyż zatrzymanie ciężarówki we włoszech generuje ogromne koszty dla firmy. Znajomość przepisów i procedur pozwoli na sprawne załatwienie sprawy na miejscu i nie będzie konieczności wyszukiwania w Internecie haseł takich jak: prawo transportowe we Włoszech kancelaria czy adwokat prawo transportowe Włochy.